Yazı yazmak üzerine

Kategorilenmemiş

Evet uzun süredir birşeyler yazmıyorum, farkındayım.

Her hafta bir iki yazı yazmaya karar vermiştim, ancak olmadı. Bir iki ay yazıp bıraktım yine…

Sadece teknik yazı yazmak üzerine verdiğim karardan vazgeçiyorum bu akşam. Daha önce verdiğim kararımı destekleyen arkadaşlarım üzülebilir belki, ama gerçek dünyadan bahsediyoruz, devamlı teknik konuşmak ne yazık ki herkesin harcı değil, en azından benim harcım değilmiş bunu artık biliyoruz…

Dolayısıyla biraz daha sözel bir konudan bahsetmek istiyorum, yazı yazmayla ilgili fikirlerime yer vereceğim.

Yazı yazmak nereden çıktı? Sorusu ile başlayabiliriz. İnsanlar neden yazı yazarlar?

Aklıma gelen nedenler şunlar;

a) Bildiklerinizi aktarmak için yazarsınız

b) Sosyal etkileşim ihtiyacınızı karşılarsınız. Bazıları burada şu soruyu sorabilirler:
– Konuşarak da bu ihtiyacı karşılayabiliriz, neden yazı yazalım ki bunun için?
Yazı yazarken düşünme zamanınız oldukça boldur. Yazdığınız yazılar her zaman konuşmalarınıza göre daha dolu, daha güzeldir. Lisedeyken iki arkadaşımın konuşmak yerine birbirlerine kağıt doldurup yolladıklarını görüp dalga geçmiştim. Demin söylediğim nedeni öne sürünce mantıklı gelmişti. Tabi kişiden kişiye değişir bu olay :)
c) Dışarıya vuramadığınız duygularınızı kenardan köşeden göstererek hem dışavurum ihtiyacınızı karşılar, hem de tam olarak anlatmamış olursunuz ki bu genelde şiirlere/şarkılara bir örnektir.
d) Dolusunuzdur, dertleriniz vardır, birşeylerle uğraşmak istersiniz bundan yazarsınız.
e) Eğer iyi yazıyorsanız, toplum içinde yer edinmek için yazarsınız. Bu aslında Maslow piramidinde yer alan saygınlıktır :)
not: Bahsi geçen olaylar/nedenler tamamen gerçek dışı durum ve kişilere dayanmaktadır. Yazan denyonun önde gidenidir, olayların kendisiyle hiç bir bağlantısı yoktur, inanmayınız.

Yazı yazma kabiliyeti herkeste bulunmuyor ne yazık ki, mesela sayısal bölümlerde okuyanlar (örneğin ben :)) yazma konusunda pek kabiliyetli olamazlar. Bir uzmanından duyduğum kadarıyla bilgi aktarımına fazla önem verdiğimiz için devamlı bilgi pompalayıp, yazının keyfini kaçırıyormuşuz :) Çoğumuzda da yazı akıcı olmuyormuş. Farketmez deyip devam etmekte bir sıkıntı görmüyorum sayın bir kaç okurum 😛

Yazı yazarken ben nelere dikkat ediyorum veya etmeye çalışıyorum bunu bir düşününce aklıma şunlar geliyor:

1. Aynı fiil arka arkaya bir kaç cümlede bulunmamalı. Bu cidden kulak zevkini bozuyor insanın. Yani benim kulak zevkimi bozuyor sizi bilemem :)
2. Yazdığım yazının bir olayı olmalı,  yeni birşeyler görmeli okur merakını kamçılayan (şiir gibi oldu:) )
3. Anlaşılabilir olmalı. Burada çektiğim sıkıntı şu, uzun cümleler kuruyorum genelde, ve genelde insanlar uyarıyor beni “Hüseyin uzun cümleler kurma” diye. Uzun cümlelerle daha anlamlı bilgi aktarımı sağlanabiliyor ancak okuyucu sıkıntıya düştükten sonra bunun pek de anlamı yok. Dolayısıyla yazılar kısa cümlelerden oluşmalı (olabildiğince)
4. Yazı yazılırken yazan kişinin aklında devamlı okuyucunun tepkisi de bulunmalı. Çünkü bizim burada yaptığımız aslında, birşeyler sunup karşımızdaki insanı ikna etmek. Eğer cümlelerimiz istediğimiz şey dışında istemediğimiz bir takım ikinci anlamlar barındırıyorsa, yaptığımız işin pek de bir anlamı yoktur. Ben genelde bir cümleyi yazdıktan sonra farklı bir anlamda anlaşılabileceğini farkettim mi silip farklı bir şekilde yazıyorum.
5. Birşeyler aktarmak istiyoruz değil mi insanlara? Peki birşeyler aktarmak istiyorsak ne yapmalıyız? Bir ön hazırlığımız olmalı konu hakkında. Birşeyler okumuş olmalıyız. Veya birşeyler yaşamış olmalıyız. Mesela ben bu yazıyı yazarken hiç bir kaynaktan faydalanmayıp bodoz yazdım, yanlış yaptım ama pişman mıyım? Hayır :P:P Ancak daha önce yazdığım yazılara bakarsanız birşeyler araştırdığımı görürsünüz ki bu umarım hatamı biraz telafi eder :)
6. Arada espri yapmak ya da yaptığını sanmak lazım bence. Devamlı ciddi yazınca, okurken sıkıntı oluyor. Aslında okurun yazıyla biraz bütünleşmesini sağlamak lazım. Kendisi yazmışcasına okuyabilmeli. Oyunlardaki “Atmosfer” puanlandırması olur ya, onun gibi :)

Ve yazı insanı şaşırtabilmeli bazen; mesela şimdi şaşıracaksınız bu yazının bitiş kısmı yok. Hadi neyse iyisiniz “Üşendim ondan yazmıyorum” diye açıklayayım da dumurlara sürüklenmeyin.

Bundan sonra her konuda yazacağımı belirtir, sağlıklı ve mutlu günler dilerim efenim..

Bu yazı toplamda 2501, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

3 Comments
 • http://yildirim.isadamlari.org Mehmet Salih YILDIRIM

  “Bu yazı toplamda 36, bugün ise 18 kez görüntülenmiş” gibi bir bitiş cümlesi çok şık durmuş. Tebrik ediyorum.

 • meral

  yazma arkadaşım alla allaaaaa???
  bırak git mühendislik yap bi yerde!

 • huseyinalb

  😀 mühendisliğimi de yazarım yazımı da yazarım ülen 😀